Virtuális Építészeti és Régészeti Hálózat

 A rendszer alkalmazását alapvetően két módon képzelhetjük el. A rendszerelemek mind egész, önállóan is jól működő projektek, amik a teljes kiállító felület ismeretanyagát interaktív módon képesek bemutatni. A rendszer használata ebben a megközelítésben múzeumpedagógiai, oktatási, idegenvetői eszköz, ami egyszerre a látogató virtuális szeme és lokális lenyomata. Használja a tartalmakat, esetleg kisebb pontokon beavatkozni is képes, azaz interaktív módon részt vesz a működésben, használja digitális vendégkönyvet, kommentet fűz egy kiállított tárgyhoz, vagy rákeres egy beépített tartalomra, esetleg beépített készségfejlesztő programmal játszik. Úgy gondolom a jelen korban ez is egy élményszerű látogatást adhatna, de a rendszer szintű működés ennél sokkal többet nyújthat.

 

A virtuális bemutatással ezeket az emlékeket digitalizálás után könnyel elérhetővé tehetjük, egy navigációs programhoz történő csatolással gyakorlatilag geocathing alkalmazást hozhatunk létre. Így a látogató, aki az általunk készített programot megvásárolta, az országot, de akár Európát is szabadon végigjárva az össze római rom virtuális rekonstrukcióját megtekintheti, attól függetlenül, hogy létezik-e annak fizikai bemutatása a felszínen. A másik fontos csatolás a leletek lelőhelyhez rendelése, amivel az emlékek jellemzőit azonnal lehívhatjuk, nem csak leírását, de azt is, hogy hol tekinthetjük meg őket, akár közeli múzeumról, magángyűjteményről, vagy a szomszédos falu templomkertjében felállított kőtárról legyen szó.

 

Fontos szempont, hogy a romok digitalizálása és virtuális rekonstrukciója olyan adatbázist alkosson, ami szabadon hozzáférhető és folyamatosan fejleszthető. A rekonstrukciókat közösen kell végezni, hogy vizuális és tartalmi tulajdonságaik azonosak legyenek. Már a kezdetekben érdemes figyelembe venni az eltérő látogatói csoportokat és igényeket, azaz gyermekeknek szóló, általános érdeklődést célzó és szakmai tartalmakat szétválasztani. Az egyes romterületek és múzeumok összefogásával így olyan komplex tudásbázis jön létre, amivel hatékonyan célozhatnak meg új látogatói rétegeket és a korral lépést tartva bekapcsolódhat a közösség életébe, megállítva, sőt bezárva létrejött hasadást.

 Hálózati struktúrák vázlata: